دانلود رایگان پاورپوینت آرامگاه حمدالله مستوفی

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن دانلود رایگان پاورپوینت آرامگاه حمدالله مستوفی :

دانلود دانلود رایگان پاورپوینت آرامگاه حمدالله مستوفی
 
آرامگاه حمدالله مستوفی در خیابان آیت الله کاشانی، خیابان شهید جواد مهجور در شهر قزوین قرار گرفته.
 
تنها کتیبه آرامگاه حمدالله مستوفی بر پیرامون بدنه آن قرار دارد و مربوط به تعمیرات سال 1319 شمسی است. این بنا را آرامگاه حمدالله مستوفی دانسته اند.
 
حمدالله مستوفی، مورخ و جغرافی دان نامی ایران، که از خاندان قدیم مستوفیان قزوین و منسوب به حر بن یزید ریاحی است، در سال 680 در قزوین به دنیا آمد و تا حدود 750 در قید حیات بود. او به حکم خواجه رشید الدین فضل الله همدانی، مستوفی (مستوفی کسی بوده است که در گذشته مسئولیت سرپرستی امور دولتی حسابداری کشورهای اسلامی را به عهده داشته است. به عبارت دیگر مستوفی نقش حسابدار کل را ایفا می‌کرده.) زنجان و ابهر و طارم شد و پس از قتل خواجه، به وزارت خواجه غیاث الدین محمد، فرزند او رسید. از آثار وی ظفرنامه است. این منظومه، که شامل هفتاد و پنج هزار بین و نقل تاریخ ایران از ابتدای اسلام تا زمان زندگی اوست، در سالهای 720 تا 735 نوشته شده است. دیگر تالیفات وی تاریخ گزیده و نزهه القلوب است که به ترتیب، در سالهای 729 و 740 به پایان رسیده است.
 
دونالد ویلبر می نویسد که هیچ مدرک معتبری مبنی بر اینکه این بنا مقبره حمدالله مستوفی است وجود ندارد. بانی و دیگر متولیان ساخت آرامگاه ناشناخته اند. کتیبه بنا را نصرت الله مشکوتی تهیه کرده که شامل مختصری از زندگانی حمد الله مستوفی است. دونالد ویلبر تاریخ ساخت این بنا را، با توجه به خصوصیات ساختمانی و تزیینی آن، در حدود سال 740 تخمین زده است.
 
چنان که گذشت، این بنا احتمالا از آثار قرن هشتم هجری قمری است. بنا متروکه و قسمتی از گنبد مخروطی آن فروریخته بود که در حدود سال 1310 شمسی، تعمیری مختصر شد و در سال 1319، وزارت فرهنگ با کمک وزارت کشور آن را مرمت اساسی کرد. نمای خارجی گنبد از آجر بوده، اما بعدها آن را با کاشی سبز ساده پوشانده اند. همچنین دورتا دور بدنه بنا در زیر گنبد مقرنس کاری است که بیشتر آنها فرو ریخته بوده و بازسازی شده است. این بنا را در سال 1349 شمسی مجددا سازمان ملی حفاظت آثار باستانی مرمت کرد. این اثر در تاریخ 20 بهمن 1318 با شماره ثبت 332 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.
 

 


لینک کمکی