دانلود رایگان پاورپوینت: بررسی اصول و ملاحظات طراحی خوابگاه دانشجویی ، بسیار جامع و کامل

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن دانلود رایگان پاورپوینت: بررسی اصول و ملاحظات طراحی خوابگاه دانشجویی ، بسیار جامع و کامل :

فرمت فایل: پاورپوینت

تعداد اسلاید: 136

اهداف :

هدف کلی : ((طراحی خوابگاه دانشجویی با توجه به میانی روانشناختی مخاطبین و نتایج حاصل از نقد و تحلیل فیزیکی وضع موجود حاکم بر خوابگاهها ودرنهایت تعریف فضایی جهت زیستن دانشجویی.

اهداف پشتیبان :

نقد و تحلیل فضاهای خوابگاهی به لحاظ ویژگیهای فیزیکی و روانشناختی فضاهای خوابگاهی موجود. طرح مبانی روانشناختی فضا موجود در خوابگاههای دانشجویی و رسیدن به نتایجی که بتوان در طراحی فضای خوابگاه به عنوان معیارهای ارزیابی مورد استفاده قرار داد. طرح نیازها و کمبودهای فضاهای موجود خوابگاهی .

جمع بندی :

از زمان شکل گیری دانشگاهها لزوم بر پایی خوابگاههای دانشجویی در سراسر دنیا مورد توجه قرار گرفت. در کشور ما در اثر عوامل گوناگون نظیر عوامل اقتصادی ،جنگ و... و همچنین عدم تناسب میان روند توسعه خوابگاهها و سیاستهای پذیرش دانشجو به خصوص در سالهای اخیر مشکل کمبود خوابگاه همواره مطرح بوده و هست.

دانشجو و خوابگاه :

موارد مطرح شده در ارتباط با بزهکاریها حاکی از آن است که در غالب موارد انحرافات اخلاقی و آسیب پذیریهای اجتماعی یا اوقات فراغت و... رابطه ای مستقیم دارد. در صورتیکه از اوقات فراغت به شکل مطلوب استفاده گردد نه تنها از هدر رفتن نیروها جلوگیری می شود بلکه با شرکت در فعالیتهای سازنده فردی و گروهی ودر نتیجه کار و فعالیت ،احساس مفید بودن و اعتماد به نفس در فرد ایجاد خواهد شد و عملا اوقات فراغت از یک سو نقش بازدارنده از بزهکاریهای اجتماعی را خواهد داشت و از سوی دیگر به عنوان زمینه مناسب برای رشد فکری و اجتماعی مطرح خواهد بود.

اوقات فراغت و جنسیت :

بین مدت زمان فراغت و نوع فعالیتهایی که انجام می شود و جنسیت رابطه مستقیم وجود دارد اوقات فراغت

عوامل مؤثر درکیفیت تعاملات اجتماعی دانشجویان در خوابگاههای دانشجویی

یکی از شایع ترین مسائل دانشجویان خوابگاهی، عدم سازگاری دانشجو باسایرین و ایجاد تنش ودرگیری میان آنان می باشد که این امر منجر به بروز رفتارهای ضد اجتماعی ، افسردگی، پرخاشگری و یه به عبارت دیگر بیماریهای روانی می گردد.

به طور کلی ایجاد و تقویت ناسازگاری دانشجویان با یکدیگر و گاها با مسئولین را

می توان ناشی از عوامل زیر دانست:

1 عوامل محیطی (شرایط حاکم بر محل زندگی جدید).

2 عوامل داخلی (نیروها و احساسات درونی افراد) که دسترسی به آنها در صورت عدم تمایل خود فرد امری دشوار می نماید.

عوامل محیطی

تراکم جمعیت و محدودیت فضا

در محیط خوابگاه از یک طرف وجود آداب و عادات گوناگون و زمینه های فرهنگی متفاوت در کنار یکدیگر واز سوی دیگر محدودیت فضا و تراکم جمعیت در تعامل اجتماعی دانشجویان تأثیری بسزا دارد.

لینک کمکی