دانلود رایگان بررسی روانشناسى در قرآن

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

توجه : این فایل به صورت فایل ورد (Word) ارائه میگردد و قابل تغییر می باشد


بخشی از متن دانلود رایگان بررسی روانشناسى در قرآن :

جنبه كشف روانشناسى در فلسفه قرآن تابع قوانین زیر است كه‏چیزى جز بسط دادن همان حقیقتى كه در آغاز بیان كردیم نیست:

1 روان، چنانچه دو گروه تندرو از فلاسفه پنداشته‏اند نه شمش‏نقره است و نه صخره سیاه، بلكه حد وسط میان این دوست.

2 از همین رو جوانب منفى و مثبت انسان در كنار هم قرار دارندوهیچ نیرویى از خارج آن دو را بر انسان تحمیل نمى‏كند و تنهاخداست كه خیر را بدو عطا مى‏كند و گاهى تقوا را در اختیار اومى‏نهد.

3 نخستین خطاى فلاسفه از این جا ناشى مى‏شود كه پیشاپیش‏گمان كرده‏اند نفسى كه تابع خیر است نمى‏تواند منبع شر باشدوعكس آن را نیز صادق مى‏دانند غافل از آن كه طبیعت شرور نفس باعطاى خیر از سوى خدا منافاتى ندارد چنانچه طبیعت انسان مرگ‏است ولى خدا حیات را بدو عطا فرموده است و ذات او عدم است‏وخداوند به او هستى و وجود عطا فرموده و به همین ترتیب.

4 از همین رو انگیزه‏هاى طبیعى به همان قوّت عوامل فرهنگى‏حق و واقعى است، پس تعصّب در كنار ایثار و شهوت در كنارپاكدامنى و ریا در كنار اخلاص همگى امور واقعى هستند كه مورداعتراف و اقرار مى‏باشند.

5 تربیت، اخلاق و كیفرها و فشارها تماماً امور ضرورى هستندزیرا جنبه مثبت انسان را علیه جنبه منفى او یارى مى‏رساند، البتّه پس‏از اقرار به واقعیّت حالتهاى تجاوز گرانه در نفس بشرى و تأثیر عوامل‏وراثتى و هوا و هوس و مشكلات زندگى كه او را به سوى جوانب‏منفى رانده است.

این موارد پنج‏گانه براى تمركز انقلابى فكرى است كه همان قاعده‏دوگانگى در پدیده‏ها هستى و نفس بشرى است، قاعده‏اى كه فلاسفه‏قدیم و جدید در آن دستخوش خطا شده‏اند و قرآن این چنین انسانهارا به سوى آن هدایت مى‏كند:

)وَنَفْسٍ وَمَا سَوَّاهَا * فَأَلْهَمَهَا فُجُورَهَا وَتَقْوَاهَا * قَدْ أَفْلَحَ مَن زَكَّاهَا *وَقَدْ خَابَ مَن دَسَّاهَا * كَذَّبَتْ ثَمُودُ بِطَغْوَاهَا * إِذِ انبَعَثَ أَشْقَاهَا * فَقَالَ‏لَهُمْ رَسُولُ اللَّهِ نَاقَهَ اللَّهِ وَسُقْیَاهَا * فَكَذَّبُوهُ فَعَقَرُوهَا فَدَمْدَمَ عَلَیْهِمْ رَبُّهُم‏بِذَنبِهِمْ فَسَوَّاهَا(109)).

لینک کمکی